Bezpieczeństwo na hali

Dobrze nam znana z czasów szkolnych taśma klejąca, niekoniecznie może się nam kojarzyć z bezpieczeństwem, szczególnie na dużej hali montażowej czy produkcyjnej. Jednak jej kuzynka taśma oznaczeniowa do celów BHP jest obecnie nieodzowną częścią wielu zakładów.

Zobacz również: Taśma oznaczeniowa – PTS Rabka

Taśma oznaczeniowa znacznie poprawia organizację miejsca pracy i może korzystnie wpływać na optymalizację wykonywanych procesów. Standaryzacja oznaczeń stosowanych w danym zakładzie pozwala na szybsze przeszkolenie nowych pracowników, a także usprawnia komunikację pomiędzy poszczególnymi działami, na przykład produkcją oraz działem logistycznym. Obecnie na rynku można znaleźć taśmy w kilku podstawowych kolorach. Poszczególne kolory wykorzystywane są do wyznaczania szlaków komunikacyjnych, pól odkładczych, miejsc przeznaczonych na konkretne narzędzia, maszyny czy stanowiska robocze. Przy zastosowaniu linii przerywanej można zaznaczyć element ruchomy, jak na przykład wózek narzędziowy. Możemy nawet wyznaczyć odpowiednie miejsce na kosze na odpady czy stacje czyszczące. Jak widać, dzięki zastosowaniu takich oznaczeń za pomocą taśmy, można lepiej zorganizować miejsce pracy oraz polepszyć jego ergonomię, dzięki temu można znacznie zaoszczędzić czas i wyeliminować straty związane z niepotrzebnym transportowaniem rzeczy, szukaniem odpowiednich narzędzi czy odkładaniem czegoś zawsze w inne miejsce. Pozwolą one na utrzymanie ciągłego porządku na stanowiskach pracy, bez zbędnego zastanawiania się nad lokalizacją poszczególnych rzeczy, gdyż ich miejsce zostało wyznaczone za pomocą taśmy.

 

Taśma oznaczeniowa ma też ten ogromny plus, że może zostać łatwo usunięta, a nowa naklejona szybko w nowe miejsce. Jest to szczególnie pomocne w przypadku ciągłego doskonalenia procesu produkcji, gdyż ten zapewne będzie się zmieniał, wraz z wprowadzaniem kolejnych usprawniań, wprowadzaniem nowych maszyn czy narzędzi. Pozwala ona na zachowanie elastyczności i wypróbowanie danego układu na stanowisku pracy i szybką zmianę w razie konieczności.