Buty ze skóry-tak czy nie?

Buty ze skóry-tak czy nie

Temat jest kontrowersyjny, ponieważ wiele osób jest za prawami zwierząt i przeciwko noszeniu odzieży i obuwia ze skór naturalnych. Ważne jest jednak to, że żaden syntetyczny materiał nie jest w stanie zastąpić skóry, która ma wiele wartościowych właściwości. Ponadto, kult mięsa i  jego spożywanie przez większość społeczeństwa sprawia, że ubój zwierząt na pokarm skutkuje również skórami, które warto wykorzystać. Obuwie skórzane jest miękkie, wygodne, dopasowuje się do stopy i przez długi czas przy odpowiedniej pielęgnacji, zachowuje swój wygląd.

Zalety obuwia skórzanego

Niepodważalnym faktem jest to, że naturalne surowce są dużo lepsze dla ciała, natomiast sztuczne zamienniki nie tylko nie wyglądają tak dobrze jak skórzane obuwie, ale również pachną po prostu sztucznie. Syntetyczne materiały nie oddychają tak, jak obuwie skórzane, oraz sprawiają, że stopy są narażone na odciski i otarcia. Kolejną zaletą jest to, że skóra dopasowuje się do kształtu stopy, a nawet ciasne początkowo buty ze skóry, po niedługim czasie delikatnie się rozciągną pod wpływem ciepła ciała. Nie stanie się tak w przypadku obuwia ze skóry ekologicznej, które, jeżeli się rozciągną, stracą swój kształt i ładny wygląd.

Rodzaje skóry naturalnej i ich pielęgnacja

Skóra może występować w trzech postaciach: jako skóra licowa, skóra surowa i skóra lakierowana. Czym się  różnią? przede wszystkim wyglądem. Pierwszy rodzaj, czyli skóra licowa, to materiał o gładkiej powierzchni. Jej wygląd tkwi w sposobie wyprawienia oraz pokryciu jej substancją podobną do wosku. Dzięki temu jest ona pozbawiona wszelkiego rodzaju wypukłości, po przejechaniu ręką była przyjemna w dotyku, a jej woskowana powierzchnia chroni przed brudem i wilgocią. Skóra surowa to z kolei surowiec, który odznacza się szorstką powierzchnią. Mówiąc o tego rodzaju skórze można mieć na myśli skóry welurowe, nubukowe oraz zamszowe. Cechą charakterystyczną tej kategorii skór jest ich większa delikatność i konieczność częstej oraz właściwej pielęgnacji po to, aby zachowały swój ładny wygląd. Skóra lakierowana to, jak sama nazwa wskazuje, materiał pokryty specjalnymi lakierami, dzięki którym uzyskuje on lustrzaną, błyszczącą powłokę.