Co to są przełączniki POE?

Przełączniki POE służą do przesyłania po kablu LAN przy zastosowaniu modułu optycznego RJ45 nie tylko samych danych, ale również energii zasilającej urządzenie końcowe.

 

Gdzie znajdują zastosowanie?

Przełączniki POE to skrót do “Power of Ethernet”. Zasadniczo mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie urządzenie można podłączyć do Ethernetu: w Wi Fi Access pointach, ethernetowych telefonach czy kamerach monitoringu.

 Zasilanie urządzenia przez przełącznik POE sprawia, że w przypadku awarii prądu, odbiornik sygnału dalej pracuje bez zakłóceń. Dzięki temu, nie ma konieczności ustawiania zastępczych źródeł prądu w dwóch miejscach, a tylko w jednym – tam, gdzie znajduje się transmiter. Standardowe zasilacze sprawiają, że technika światłowodowa “otrzymuje” dodatkowy punkt, w którym może dojść do awarii. W związku z tym, znacznie lepiej jest zainwestować w przełącznik POE, aby ograniczyć awaryjność systemu.

 

Mniejsze koszty

Dzięki temu, że zarówno energia elektryczna do zasilenia urządzenia końcowego, jak i same dane są do niego transmitowane przez jeden kabel, znacznie spadają koszty, zarówno samego okablowania, jak i instalacji ogólnie. Również fakt, że taka sieć oznacza mniejsze ryzyko awarii jest znacznym plusem i ograniczeniem zbędnych kosztów.

 

Prosta instalacja

Dzięki temu, że nie ma potrzeby dociągania do urządzenia końcowego dwóch kompletów kabli, całość staje się znacznie prostsza nie tylko w obsłudze, ale również w rozlokowaniu. Więcej kabli do jednego urządzenia to spore wyzwanie logistyczne, zakładające konieczność odpowiedniego rozplanowania ich układu i ułożenia w terenie. Muszą one znajdować się w bezpiecznych miejscach i nie kolidować ze sobą. Jeden kabel sprawia, że takiego problemu nie ma. Switch może posiadać przełącznik POE w tylu miejscach, w ilu zachodzi potrzeba. Nie istnieje ryzyko przeciążenia, gdyż przełączniki te nie wymagają wysokiego napięcia. Są również wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które chronią przed występowaniem tego typu problemów z siecią.