Czy kawa i herbata są zdrowe?

Któż z nas nie rozpoczyna poranku od filiżanki pysznej,  aromatycznej kawy, czy kubka gorącej herbaty? To właśnie te dwa napoje większość ludzi serwuje do każdego posiłku.

Wielu przeciwników kawy i herbaty wręcz namawiają do zrezygnowania z ich picia. Czy to naprawdę konieczne, czy kawa i herbata wyrządzają w ludzkim organizmie szkody?

Bilans nawodnienia to niezwykle ważna kwestia.  Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu pomaga w zdrowej pracy jelit, nerek i tym samym oczyszcza nasz organizm z toksyn, jakimi mogą być chociażby metale ciężkie. Czy kawa i herbata zaliczają się do dziennego bilansu nawodnienia? Tutaj dobra wiadomość dla wszystkich kawoszy i miłośników herbaty. Organizm ludzki potrzebuje wypicia dziennie od 1,5 do 2 litrów płynów, w tym kawy i herbaty. Ciekawostką jest to, że wypicie trzech filiżanek kawy  wpływa tak samo moczopędnie jak wypicie trzech szklanek wody.

Warto pamiętać, że nic nie jest w stanie zastąpić wody mineralnej z wieloma cennymi pierwiastkami. Zbyt duża ilość kofeiny i teiny w nawadnianiu organizmu może przyczynić się do nadmiernego pobudzenia, co z kolei może powodować problemy ze snem i koncentracją.

Zapotrzebowanie na płyny można pokryć w szybki i prosty sposób:

-1 filiżanka kawy (150ml)

– 2 kubki herbaty (500ml)

– woda butelkowa (1000ml)

– zupy, owoce, warzywa (450ml)

Powyższy plan może skutecznie nawodnić organizm, bez konieczności zrezygnowania z ulubionych napoi.

Kawa i herbata może być smacznym uzupełnieniem posiłku,  jednak warto pamiętać,  by ich częstotliwość nie przekraczała normy.  Kawa i herbata w dużych,  nadprogramowych ilościach mogą w negatywny sposób wpłynąć na organizm. Mowa tutaj nie tylko o nadmiernym pobudzeniu, ale i negatywnym wpływie na urodę. Żółte i przebarwione zęby to bardzo często efekt nadmiernie spożywanej kawy o herbaty.

Już dzisiaj zadbaj o prawidłowy poziom nawodnienia swojego organizmu. To właśnie on zapewnia spokojny sen, wpływa na zdrowy wygląd włosów, cery i oczu. Nie zwlekaj, zdrowie jest najważniejsze.