Kofeina w treningu – najważniejsze informacje

Kofeina w treningu - najważniejsze informacje

Suplementy dla sportowców pomagają nam na co dzień budować muskulaturę, zachowywać siłę, dostarczać organizmowi aminokwasy i generalnie czerpać radość z uprawiania sportów i rzeźbienia własnej sylwetki. Ostatnio zachwalanym suplementem dla sportowców jest kofeina. Co warto o niej wiedzieć?

Suplementacja kofeiny – najważniejsze informacje

Przede wszystkim kofeina to nie to samo co kreatyna czy aminokwasy. Ona w żadnym wypadku nie pomaga nam wybudować mięśni czy wyrzeźbić sylwetki. W takim razie po co w ogóle ją stosować? Otóż kofeina pomaga nam wydłużać nasze treningi i niwelować uczucie zmęczenia. Kofeina bowiem hamuje receptory adenozyny w mózgu dzięki czemu pobudza nasz organizm do działania. Przy okazji również rozszerza nieco naczynia krwionośne poprawiając odżywienie i utlenowanie mięśni podczas treningu a także pozwala szybciej spalić tkankę tłuszczową.

Jak stosować suplementację w postaci kofeiny?

To jest bardzo ważna kwestia. Trzeba bowiem przede wszystkim stanowczo podkreślić, że ta kofeina, którą stosujemy w postaci kawy czy herbaty jest w zasadzie tą samą kofeiną, którą łykamy jako tabletkę przed treningiem. W związku z tym trzeba pilnować się, aby nie przekroczyć dobowej dozwolonej dawki kofeiny. Warto dodać, że średnio wynosi ona około odpowiednika trzech espresso – tymczasem tyle kofeiny potrafi mieć już jedna tabletka!

Co się stanie, jeśli przedawkujemy kofeinę? Przede wszystkim pojawi się na początku nadmierne pobudzenie, dreszcze, wzmożona potliwość.  Co jest jednak poważniejsze – wzrośnie nam ciśnienie oraz mogą pojawić się arytmie a także skurcze dodatkowe, które niestety u osób predysponowanych mogą nawet nie za dobrze się skończyć.

Dlatego też osoby z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi oraz niektórymi problemami neurologicznymi powinny skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia, czy mogą stosować suplementację kofeiną.

Podsumowując kofeina może świetnie przysłużyć się naszemu treningowi, jednak jak wszystkie suplementy dla sportowców trzeba stosować ją z umiarem.

Naturalna świeżo palona kawa:

Kofeina w treningu – najważniejsze informacje
5 (100%) 1 vote