Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie sportowe?

Odzież sportowa to kategoria przedmiotów, do których wyboru należy przykładać szczególną wagę. Dopasowanie ubrań do własnego zapotrzebowania będzie miało wpływa na samopoczucie i bezpieczeństwo zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Wśród najważniejszych elementów ubioru osób aktywnych fizycznie pojawiają się buty. Na co należy zwrócić uwagę aby wybrać najbardziej odpowiednie?

Obuwie dopasowane do dyscypliny

Niezależnie od tego, jak często podejmuje się daną aktywność, należy przywiązać szczególną wagę do doboru odpowiednio dopasowanych butów. To, w jakim stopniu będą odpowiadały zapotrzebowaniu, wpłynie na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Odpowiednie obuwie sportowe może uchronić przed wieloma kontuzjami. Przede wszystkim należy dopasować model butów do rodzaju uprawianej aktywności. Poziom amortyzacji i budowa akcesoriów rożni się w zależności od dyscypliny. Buty do biegania charakteryzują elastyczne podeszwy, sztywny zapiętek i wysoki stopień amortyzacji. Modele wykorzystywane w ćwiczeniach typu fitness powinny mieć antypoślizgowe podeszwy. Obuwie noszone podczas treningu siłowego musi być przede wszystkim sztywne i stabilne. Warto decydować się na modele dedykowane konkretnym rodzajom aktywności.

Buty przystosowane do warunków

Osoby poszukujące sportowego obuwia powinny również zwrócić uwagę na nawierzchnię, na jakiej podejmują się danych aktywności. Buty wykorzystywane na twardym podłożu tj. asfalt, beton lub kostka brukowa powinny charakteryzować się szczególnie silnym systemem amortyzacji. Obuwie wykorzystywane na nierównym terenie powinno mieć mocno wyprofilowane podeszwy. Para noszona na sali musi być przede wszystkim antypoślizgowa. Warto również zwrócić uwagę na dopasowanie butów do temperatury i warunków pogodowych. Modele noszone w zamkniętych pomieszczeniach muszą być szczególnie przewiewne. Obuwie na zewnątrz na okres jesienno-zimowy powinno być zaopatrzone w specjalny system gwarantujący ciepło bez znacznego zwiększenia ciężkości akcesorium.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Osoby kupujące buty sportowe powinny mierzyć je w takich skarpetkach, w jakich będą ćwiczyć. Warto również robić to w czasie kiedy stopy są zmęczone i opuchnięte. Wiele osób za wygodne uznaje sportowe obuwie o pół rozmiaru większe niż modele noszone na co dzień. Ważne jest to, aby najdłuższy palec stopy miał pełną swobodę. Należy również upewnić się, że pięta nie przesuwa się w przód podczas chodzenia, biegania i podskoków. Odpowiednio dopasowane obuwie będzie gwarancją komfortu i uchroni przed wieloma kontuzjami.

https://mmsport.pl/pol_m_ON_Obuwie_Sportowe_Treningowe-3696.html