Nakrycia stołu

Nakrycia stołu

Jadania to pomieszczenie, w którym centralne miejsce zajmuje stół. Prezentowanie stołu w pełnej jego okazałości, jest świetnym pomysłem gdy stół jest wykonany z pięknego kawałka drewna lub ma interesujący design. W wielu domach, w zależności od aranżacji, wiele osób stosuje nakrycia stołu, które zakrywają go bądź w subtelny sposób chronią jego blat przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Możliwości jest wiele, które jednak trzeba zestawić z kolorystyką i stylem wnętrza.

Obrus czy bieżnik?

Tradycyjnym i najbardziej eleganckim sposobem nakrycia stołu, jest nałożenie obrusa. Warto zastosować śnieżno biały obrus, wykonany z dobrej jakości materiału, który nawet po kilku praniach, nie straci na wyglądzie. Niestety, taki kolor nie jest zbyt praktyczny na co dzień, ponieważ każde, nawet drobne zabrudzenie, będzie na nim widoczne. W nowoczesnych aranżacjach codziennych świetnie sprawdzą się obrusy grafitowe czy nawet czarne, a dodatkowo wykonane z materiału odpornego na zabrudzenia, posłużą przez długi czas bez konieczności prania. Inną formą, na którą warto zwrócić uwagę, to bieżnik. Jest to podłużny, nie w pełni zakrywający stół kawałek materiału, o dekoracyjnym wyglądzie. Dzięki niemu stół wygląda bardziej odświętnie, ale nie w przesadzony sposób. Ponadto materiał umieszczony na stole wygłusza wszelkie dźwięki związane kładzeniem na nim naczyń. Obrus i bieżnik sprawdzą sie wtedy, gdy stół posiada jakieś skazy lub jest zniszczony. Jeżeli jednak stół jest nowoczesny, warto zastosować inne rozwiązania, które nie przykryją jego cech charakterystycznych.

Podkładki pod talerze

Rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się na stole szklanym, są podkładki pod talerze. Te niewielkie, wykonane z materiału lub innego tworzywa, płaskie elementy, uchronią przed obiciem i porysowaniem stołu oraz tworzeniem się na jego powierzchni nieładnie wyglądających plam od ciepła. Ponadto, taka forma nakrycia stołu pozwoli na jego wyeksponowanie. Nie zasłoni ona ładnej ramy czy  gustownie zaprojektowanych nóżek stołu. Dodatkowo, podkładki o ciekawych wzorach będą piękną dekoracją stołu.

Posted in Dom