Prowadnice – czy są stworzone tylko do szuflad?

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy o prowadnicach to prowadnice szufladowe. Jest to po części dobre spostrzeżenie gdyż stanowią one najpopularniejszą grupę znajdującą się w każdej szufladzie. Bez nich funkcjonowanie tego mebla nie byłoby możliwe, co przysporzyłoby wielu kłopotów i frustracji. Zapewniają one płynny przesuw szuflad w kierunku otwierającego ułatwiając wyciąganie przedmiotów z wnętrza szuflady. Aczkolwiek na rynku istnieją też prowadnice stołowe – nie każdy o nich wie, a jest to bardzo ciekawe narzędzie.

Rozkładany stół

To bardzo praktyczne rozwiązanie wybierane głównie w sytuacji dużej rodziny, lub częstych odwiedzin gości. W mieszkaniach o niewielkich rozmiarach szkoda miejsca na wielki ciągle stojący stół. Z pomocą przychodzą prowadnice stołowe, które pozwalają na swobodne rozsuwanie i zsuwanie stołu kolejno powiększając i pomniejszając jego rozmiary. Do codziennego funkcjonowania wystarczy mały stół niezajmujący większości powierzchni pomieszczenia, natomiast przy świętach czy innych uroczystościach może stanowić to problem. Wtedy możliwość rozłożenia stołu staje się świetną alternatywą.

Prowadnice stołowe to wyrafinowane okucie meblowe, które po odpowiednim montażu zapewni możliwość rozkładania blatu. Dzielą się one na dwie podgrupy:

-Prowadnice z synchronizacją – stół rozkłada się równocześnie z jednej i drugiej strony

-Prowadnice bez synchronizacji – stół rozkłada się najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony.

Przed jej wyborem należy zastanowić się nad jej długością i maksymalnym obciążeniem w celu wybrania tej odpowiedniej.

W sklepach meblowych dostępne są także prowadnice do ram dzielonych – rozsuwa się zarówno blaty jak i ramę stołu zwiększając jednocześnie rozstaw nóg.

Klasyczne prowadnice

Oczywiście na rynku obecne są także prowadnice szufladowe klasyczne. Są one podzielone na najpopularniejsze kategorie:

– Prowadnice kulkowe – najbardziej wytrzymałe charakteryzujące się udźwigiem nawet do 100 kg, stalowe konstrukcje często wyposażone w funkcje Tip-on

-Prowadnice rolkowe – mniej wytrzymałe(udźwig 20-25kg), łatwe w montażu i tańsze.

– Prowadnice dolnego montażu – używane w sytuacji chęci ukrycia prowadnicy pod dnem szuflady przez co staje się niedostrzegalna

Posted in Dom