Pułapki inwestycyjne

Wielu z nas zaczyna inwestować na rynku, czy to nieruchomości, czy papierów wartościowych, bez jakiejkolwiek wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Co gorsze, niektórzy decydują się inwestować swoje ostatnie oszczędności, jednocześnie nie mając innego zaplecza finansowego.

Jak pomnożyć pieniądze, których nie mamy?

Najważniejszy element charakteryzujący odpowiedzialnego inwestora to jego świadomość, kiedy może, a kiedy nie powinien inwestować.
Przede wszystkim nie powinniśmy inwestować, wtedy, gdy po prostu mamy na to wolnych środków pieniężnych i jednocześnie spłacamy kredyty, pożyczki. Oczywiście do tego należy podejść w sposób racjonalny i nie kategoryzować wszystkich tą samą miarą. Nie chodzi tu o sytuację, gdy mamy kredyt hipoteczny na 20 lat z ratą w wysokości 2 000 złotych, a nasze zarobki miesięczne wynoszą 15 000 zł lub sytuacji, gdy wzięliśmy telewizor na raty. Chodzi tu o poważne przypadki, np. nasze zadłużenie stanowi 60% miesięcznego wynagrodzenia. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli najpierw wyjdziemy z kryzysu finansowego, by nie martwić się o to, że w jeden dzień stracimy dosłownie wszystko. Poza tym decyzja o inwestowaniu nie powinna być pochopna i podjęta w nagłym przypływie emocji – bez znaczenia czy są to emocje negatywne, czy pozytywne. Każde emocje spowodowane jakąkolwiek sytuacją na pewno wpłyną na nasz racjonalny osąd, co może nas wprowadzić w jeszcze większy dołek finansowy.

W co inwestować na początek?

Gdy wszystko przemawia za tym, abyśmy nie inwestowali pieniędzy, ponieważ po prostu nas nie stać – skupmy się na inwestowaniu w siebie. Rozwój osobisty pozwala osiągać lepsze życie. Zdobywana przez nas wiedza i doświadczenie, pozwoli lepiej zarządzać nie tylko naszym czasem osobisty, ale i budżetem domowym – co w rezultacie pomoże nam osiągnąć stabilizację finansową. Poza tym im więcej tajników inwestorskich poznamy, tym lepsze decyzje będziemy podejmować, gdy już nadejdzie czas naszego pomnażania pieniędzy.

Inwestycje w nieruchomości, a mały budżet.

Nie bez powodu mówi się, że w nieruchomości inwestują tylko milionerzy, ludzie z ogromną liczbą zer na koncie. Niestety obecnie ceny mieszkań są tak wysokie, że większości ludzi nie stać na ich zakup, pomimo posiadana własnych oszczędności. Dodatkowo banki wciąż zaostrzają kryteria pozwalające na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Trudno się dziwić – sytuacja na rynku nieruchomości wymusza na nas posiadanie dużych środków finansowych na start, jeśli ich nie mamy, banki nie zgadzają się na udzielenie kredytu w obawie, że nie będzie nas stać na ich spłatę.

Co to jest nieruchomość budynkowa? – https://social.estate/slownik/co-to-jest-nieruchomosc-budynkowa/