Rynek nieruchomości w dobie koronawirusa

Epidemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia. Nie tylko sprawiła, że wiele branż na chwilę się zatrzymało, ale również spowodowała znaczne zmiany cenowe w wielu sytuacjach. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca?

Wpływ epidemii na rynek nieruchomości

Wiele osób zastanawia się, czy Polacy wciąż są zainteresowani zakupem mieszkań w dobie pandemii. Ogólnoświatowa tendencja do zatrzymywania gospodarek z pewnością wpłynęła negatywnie na niejedną rodzinę i jej możliwości finansowe, co nasuwa łatwy wniosek, że koronawirus mógł przynieść konsekwencje również dla branży nieruchomości.

Tymczasem, opinie deweloperów oraz agentów nieruchomości w tym zakresie są podzielone. Znaczna większość zauważa, że rzeczywiście zainteresowanie zakupem nowych nieruchomości jest dużo niższe niż jeszcze w pierwszym kwartale roku, podczas gdy część – nie uważa, by coś się zmieniło.

Faktem jest, że na zakup mieszkania decydowały się w większości osoby o ustabilizowanej sytuacji finansowej – czyli takie, które nawet w przypadku przejściowego obniżenia zarobków były na to przygotowane. Jednakże, jak zauważa większość agentów, przez niepewną sytuację gospodarczą większość Polaków stała się bardzo ostrożna w kwestii wydawania pieniędzy.

Zakup mieszkania – tak czy nie?

Jeśli zastanawiasz się w co zainwestować pieniądze i nie masz pewności, czy zakup lokalu mieszkalnego wciąż ma sens – odpowiedź brzmi: jak najbardziej ma. Jeżeli tylko sytuacja finansowa gospodarstwa domowego na to pozwala – inwestowanie w lokale zawsze ma sens.

Warto pamiętać, że sytuacja gospodarcza jest przejściowa, a stuprocentowe przewidzenie długofalowych konsekwencji pandemii koronawirusa jest niemożliwe. Specjaliści często spekulują co do dalekosiężnych następstw obecnej sytuacji na świecie, jednak określenie w pełni, co się stanie – po prostu nie ma miejsca.

Nieruchomość jest inwestycją, w którą zawsze warto “pójść” – jeśli tylko środki na to pozwalają. Warto mieć na względzie, że po zakończeniu spłaty kredytu – lokal pozostaje w rękach osoby, która je zakupiła. Nawet jeśli tendencja cenowa sprawi, że lokal nieco straci na wartości – możliwość jego zamieszkiwania jest bezcenna. Również w kwestii wynajmu, eksperci nie przewidują znaczących zmian cenowych.

Wszystko to sprawia, że zakup nieruchomości, czy to na użytek własny, czy na wynajem lub dalszą odsprzedaż – wciąż ma sens, mimo obecnej sytuacji ogólnoświatowej. Wahania cen nie są znaczące, a dokładne przewidzenie ich w ciągu najbliższych lat jest niemożliwe.