Taśmy oznaczeniowe – do czego służą?

Taśmy oznaczeniowe - do czego służą

Taśmy oznaczeniowe najczęściej spotykamy w różnego rodzaju fabrykach, budynkach użyteczności publicznej, czy magazynach. Ale nie tylko tam można je znaleźć. Ogólnie mówiąc taśmy takie mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba wyraźnie oznaczyć jakieś miejsce,czy wyznaczyć jakiś szlak lub trasę. Dlatego też taśma oznaczeniowa znajduje również zastosowanie w obiektach sportowych, różnego rodzaju halach, czy wszędzie tam, gdzie pomocne jest znakowanie identyfikacyjne. W każdym bądź razie, bez względu na branżę, taśma oznaczeniowa ma za zadanie oznaczać.

Parametry dobrej taśmy

Dla osób, które z takiej taśmy korzystają na co dzień, elementami kluczowymi podczas jej wyboru są jej parametry. Oprócz grubości niezwykle ważna jest też też siła zrywająca, czy to, jak taśmy przy zrywaniu się wydłuża. Do kolejnych ważnych parametrów zaliczyć można przyczepność, temperaturę pracy czy wytrzymałość dielektryczna. Te parametry są o tyle ważne, że w dużej mierze decydują o tym, jak taśma się sprawdza. Bo jeśli ma odkleić się przy pierwszym lepszym kontakcie z czynnikami mechanicznymi, to szkoda w ogóle wydawać na nią pieniądze.

Zobacz: PTS Rabka

A jak taką taśmę należy montować? Bez względu na to, czy będziemy montować ją na podłodze, czy na ścianie – ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Po pierwsze powierzchnia nie powinna być chropowata. Po drugie, jeśli jest zabrudzona, konieczne jest jej odczyszczenie. Wszelkie grudki brudu czy pyłki kurzu znacznie osłabiają przylepność. Podobnie jest z tłuszczem. Jeśli więc powierzchnia jest tłusta, należy najpierw ją odtłuścić.

Wybierając taśmę warto też zwrócić uwagę, jak zachowuje się w warunkach, w jakich będzie przyklejona. Jeśli ma posłużyć do wyznaczenia szlaku komunikacyjnego na terenie otwartym, warto znać jej odporność na deszcz, czy promienie słoneczne.

Ostatnim elementem, o którym warto powiedzieć, jest szeroki wachlarz kolorystyczny. Służy on przede wszystkim znakowaniem identyfikacyjnym. Dzięki temu łatwo jest znaleźć to, czego się szuka.