Wieloletnie mieszkanie- przygotowanie pod wynajem

Wieloletnie mieszkanie- przygotowanie pod wynajem

Zakup nieruchomości to ważny krok, ale jeszcze bardziej emocjonalnym może okazać się jej zbycie lub wynajem nowym lokatorom. Mieszkanie, w którym jeszcze do niedawna mieszkaliśmy, zostało przez nas opuszczone być może do nowej i większej nieruchomości w skutek powiększenia się rodziny czy podniesienia standardów życia. Nie wymazaliśmy jednak wspomnień z poprzedniego miejsca zamieszkania, które być może przez lata było naszym domem i pierwszą nieruchomością zakupioną na własność. Rozstania bywają trudne, jednakże jeżeli decydujemy się na wynajem starego mieszkania nowym najemcom warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Stan mieszkania i oszacowanie wartości

Mieszkanie, które sprzedajemy ma określony wiek oraz standard wyposażenia i wykończenia. Posiadając stare mieszkanie, często nie remontowane przez lata, ze starą armaturą łazienkową, zniszczonymi podłogami czy boazeria pokrywającą ściany trzeba liczyć się z tym, że taki standard może odstraszać, szczególnie osoby młode. Jeżeli jednak stan mieszkania nie odstraszy potencjalnych najemców, to warto wiedzieć, że koszt wynajmu może być niższy, a tym samym może nam się to nie opłacać. Warto zainwestować w drobne zmiany, które odmienią wygląd mieszkania, a co za tym idzie, będzie ono atrakcyjniejsze a my sami będziemy mogli na tym więcej zarobić. Na wstępie należy oszacować to, co wymaga koniecznej naprawy i zmiany, co wpływa na wygląd wizualny i warto to poprawić, jakich elementów niezbędnych brakuje i co należy nabyć.  Oszacowanie wartości rynkowej mieszkania i inwestycja w wyposażenie oraz aranżację jest bardzo ważnym aspektem planowania wynajmu nieruchomości.

Umowa i rozliczenie

Istotnym elementem wynajmu mieszkania jest sporządzenie umowy określającej prawa i obowiązki jego przyszłych mieszkańców, kwoty, które muszą comiesięcznie uiszczać oraz stan mieszkania i wartościowe przedmioty, które się w nim znajdują. Dobrze sporządzona umowa uchroni właściciela, mieszkanie jak również przyszłych mieszkańców przed różnymi niepożądanymi działaniami czy szkodami, które mogą mieć miejsce w związku z użytkowaniem. Warto również omówić i uwzględnić  w umowie formę rozliczania opłat za media, czy jest za to odpowiedzialny właściciel, czy też nowi lokatorzy będą regulować tę kwestię we własnym zakresie.