Zabawki edukacyjne – wsparcie na różnych etapach rozwoju

Edukacja przez zabawę to najlepszy sposób przekazywania dzieciom wiedzy.

Tam, gdzie treści edukacyjne są dostarczane w zabawny i łatwy sposób, nauka jest przyjemnością. Chodzi przecież o to żeby nasze pociechy poznawały, odkrywały i przyswajały informacje ze świata zewnętrznego, zachowując przy tym radość i nie zniechęcając się.

Każde dziecko jest inne i ma różne zainteresowania, dlatego powinno się wybierać najbardziej odpowiednie i odpowiadające zapotrzebowaniom, zabawki edukacyjne dla dzieci.

 

Kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze

 

Dobre zabawki edukacyjne dla dzieci powinny przede wszystkim:

– towarzyszyć dziecku i wspierać go na odpowiednich etapach rozwoju,

– rozwijać umiejętności,

– wzmacniać słabe strony.

 

W zależności od wieku, celem małych dzieci jest zdobycie różnych doświadczeń i ćwiczenie umiejętności. Zabawki edukacyjne dla dzieci dostosowane do wieku, są przystosowane do różnych możliwości i etapów uczenia się.

 

U najmłodszych należy zająć się zmysłem dotyku, koloru, słuchu i koordynacji ruchów, czyli zdolności motorycznych.

W przypadku starszych dzieci są zupełnie inne wymagania, jakie powinna spełniać zabawka edukacyjna. Przede wszystkim powinna wspierać wiedzę przedszkolną oraz pobudzać wyobraźnię i kreatywność.

Ponieważ oferta jest bardzo duża, różne zabawki edukacyjne są odpowiednio zróżnicowane. Dobra zabawka edukacyjna powinna zawsze zachęcać dziecko, nie przytłaczając go.

 

Rodzaje zabawek edukacyjnych

 

Różnorodność zabawek edukacyjnych jest bardzo duża. Oferta obejmuje między innymi:

– układanki edukacyjne i myślowe

– zagadki

– książki

– gry zręcznościowe

– zestawy chemiczne

– komputer i gry komputerowe animowane

– gry dla niemowląt i małych dzieci

 

Pierwsze zabawki edukacyjne

 

Grzechotka jest prawdopodobnie jedną z pierwszych zabawek dziecka i, wbrew pozorom, jest to zdecydowania zabawka edukacyjna. Maluch przy pomocy grzechotki uczy się, że podczas ruchu generowany jest hałas. Kiedy bierze zabawkę do buzi to czuje grzechotanie również ustami i w ten sposób trenuje swoją percepcję i dużą motorykę.

Jeśli małe rączki już chwytają, to można zaproponować miękką książeczkę. W ten sposób dziecko w zabawny sposób poznaje różne materiały i struktury.

Dobry pomysł to maty edukacyjne. W zależności od rodzaju są adresowane do różnych zmysłów. Dziecko uczy się między innymi dźwięków, kolorów, kształtów.

Posted in Dom