Zawiasy meblowe – jak je dopasować?

Absolutnie żaden poruszający się element domowego wyposażenia nie może obyć się bez zawiasów. Wszelkiego rodzaju drzwiczki szafek, bramy, drzwi czy nawet okna – wymagają jego użycia. Jednak w sprzedaży znajduje się bardzo szeroka ich gama. Jakie są najpopularniejsze zawiasy meblowe?

Zawiasy meblowe – do czego są przeznaczone?

Wśród nich wskazać można między innymi zawiasy szafkowe bądź te przeznaczone do półek. Dobierając je, kierujemy się odpowiednim doborem do materiału, w którym mają się znaleźć. Te akcesoria meblowe mogą występować w wersji do płyt MDF, drewna, szkła czy mebli wyposażonych w ramki z aluminium.

Ich odpowiednie dopasowanie zapewnia optymalne funkcjonowanie szafek i innych wykonanych z drewna mebli. Dzięki temu wszelkie ruchome elementy działają bez zarzutu, zapewniając pełny dostęp do wnętrz mebli.

Rodzaje zawiasów meblowych

Wskazać można na te przeznaczone do drzwi szafek, a także te o bardziej uniwersalnym przeznaczeniu. Wśród tych drugich można wymienić między innymi:

– zawiasy z puszką – są najpopularniejszym rodzajem zawiasów meblowych;

– zawiasy taśmowe – to te, które charakteryzują się stosunkowo dużą długością. Przez wzgląd na rodzaj wykończenia, najczęściej stosuje się je w meblach o dużej masie – bowiem są one w stanie utrzymać nawet znaczącą wagę bez uszkodzeń;

– zawiasy samodomykające – to bardzo wygodna opcja dla osób, które nie lubią hałasu. Dzięki nim można zachować w pomieszczeniu ciszę, bowiem zawiasy domykają się same (po popchnięciu) i są przy tym niezwykle ciche. Ich działanie można przyrównać do samoopadających klap toaletowych;

– zawiasy skrzydełkowe – znajdują zastosowanie przy “łamanych” drzwiczkach: na przykład w narożnych szafkach kuchennych. Ten rodzaj drzwiczek zapewnia większy dostęp do trudnych powierzchni, a zawias daje jeszcze lepsze możliwości przechowywania i wyjmowania z nich przedmiotów;

– zawiasy do powierzchni ze szkła – to specjalny rodzaj zawiasów, które umożliwiają ich użycie bez konieczności wiercenia. Są one jednocześnie wystarczająco mocne, by utrzymać szklane drzwi.

Zobacz szeroki wybór Zawiasów meblowych

Posted in Dom