Zbieranie znaczków

Zbieranie znaczków

Wiele jest takich rodzajów zainteresowań, które w skali polski czy świata mogą być  uznawane za niszowe. Niemniej jednak kolekcjonowanie różnych przedmiotów, od zawsze było interesujące, a pokaźnej wielkości kolekcje, często z przedmiotami z edycji limitowanych, po latach zyskiwały na wartości, nie tylko  sentymentalnej. Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych przedmiotów do kolekcjonowania są znaczki pocztowe. Te niewielkie, zwykle prostokątne, o ząbkowanych brzegach, karteczki służące do oznaczania przesyłek wysyłanych drogą pocztową, zebrane w pokaźnych zbiorach, mogą być świetną pamiątką i podróżą w czasie, szczególnie po wielu latach. Kiedy powstały pierwsze znaczki pocztowe?

Znaczki-historia

Znaczek pocztowy to tak naprawdę potwierdzenie opłacenia wysyłki przesyłki. Znaczki najczęściej przylepia się na kopercie lub na kartce pocztowej. Pierwsze znaczki na świecie wprowadzono w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Były inspirowane medalem przedstawiającym portret Królowej Wiktorii i weszły do obiegu w 1840 roku. Co ciekawe, już wtedy szczególnie dbano o to, by znaczki nie były fałszowane, dzięki czemu już pierwsze znaczki zostały wykonane z papieru ze znakiem wodnym. W Polsce pierwszy znaczek pojawił się znacznie później, bo w roku 1860. Kolekcjonowanie znaczków ma nawet swoją nazwę, która brzmi: Filatelistyka. Co ciekawe, tym mianem nie określa się tylko kolekcjonowania znaczków, ale również wszystkiego co jest związane z pocztą, zatem również kwitów, datowników czy kopert.

Jak przechowywać znaczki?

Znaczki są niezwykle delikatne i nietrwałe, zatem przystępując do kolekcjonowania znaczków, warto szczególnie zadbać o specjalne miejsce do ich przechowywania. Do przechowywania znaczków produkowane są specjalne albumy inaczej nazywane klaserami. Klaser nie tylko zabezpieczy wartościowe znaczki, ale również umożliwi ich przeglądanie i prezentowanie innym osobom bez uszczerbku na ich wyglądzie i wartości. Tego typu album można również z łatwością umieścić na półce regału czy przechowywać wewnątrz szafy lub komody.